Atrakcje Łodzi – zabytki postindustrialne

Łódź to miasto o bogatej historii, w którym niegdyś istotną rolę sprawował przemysł tkacki. W XIX wieku powstały tu liczne fabryki, w których mieściły się nie tylko hale produkcyjne, ale także infrastruktura pomocnicza, szkoły, sklepy, szpitale oraz duża baza noclegowa dla robotników, jakże licznie przybywających tu w poszukiwaniu pracy. Po tym okresie pozostały liczne budynki, zaprojektowane i wykonane w pięknym stylu, które dzisiaj stanowią sporą atrakcję turystyczną. Ci, którzy chcą zwiedzić coś innego, niż typowe kościoły i pałacyki, powinni wybrać się na wyprawę trasą starych fabryk włókienniczych.

Największy i najbardziej urozmaicony kompleks fabryczny był własnością Poznańskiego. Po doskonale działającej wytwórni pozostały liczne budynki postindustrialne, w których niegdyś mieściły się hale produkcyjne i cała infrastruktura poboczna, a także mieszkania i usługi dla pracowników. Dzisiaj na terenie dawnej fabryki znajduje się kompleks handlowo – rozrywkowy, w skład którego wchodzi także hotel. Mimo, że znajduje się tu centrum życia ekonomicznego i kulturalnego, na pierwszy rzut oka widać, że kiedyś budynki te należały do przemysłowców.

Osobom, które tu zostaną na nocleg, miasto Łódź zaimponuje nietypowymi zabytkami do zwiedzania. W przeciwieństwie do wielu innych miejscowości, tutaj główną atrakcję stanowią stare kompleksy postindustrialne, w których dzisiaj kwitnie życie kulturalne i handel.

Innym godnym uwagi obiektem postindustrialnym jest tak zwany Księży Młyn, wybudowany przez magnata przemysłowego Scheiblera na wzór angielskich miasteczek przemysłowych. Co ciekawe, była tu nie tylko nowoczesna na tamte czasy przędzalnia bawełny, ale także zespół mieszkalny dla robotników, szkoły, szpitale, sklepy, siedziba straży pożarnej, oraz pałacyk z ogrodem przeznaczony do użytkowania przez właściciela kompleksu. Obecnie część budynków można zwiedzać, a w innych mieszczą się mieszkania, szkoła, wydawnictwo i ośrodki kulturalne. Nadal więc kwitnie tu życie.

Kolejnym budynkiem postindustrialnym, tym razem zbudowanym w nieco innym stylu, jest biała, neoklasycystyczna fabryka postawiona przez Ludwika Geyera w centrum miasta, przy słynnej ulicy Piotrkowskiej. Obecnie można w niej zobaczyć niezwykłe muzeum włókiennictwa. Oprócz tego wiele mniejszych obiektów przemysłowych znajdziemy w różnych punktach Łodzi.

1 komentarz

  1. Jarek

    Jest co zwiedzać w Łodzi, w dodatku to piękne i różnorodne miasto

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>