Ciekawe miejsca w Świeradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim, położone w Górach Izerskich, na zachód od Jeleniej Góry. Nie jest to jednak zwykłe miasto uzdrowiskowe. Doceniane są tu właściwości wód mineralnych, pokładów borowiny oraz wyjątkowy mikroklimat. Jednak jest to przy okazji też miasto typowo turystyczne. W zimie działają tu wyciągi narciarskie, a latem wielu wybiera rower, na którym można poszaleć po okolicznych szlakach. Miasto przyciąga do siebie także niepowtarzalną atmosferą, spokojnymi terenami zielonymi, licznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą bazą gastronomiczną. Nic więc dziwnego, że każdego roku odwiedza to miejsce tylu gości.

Na turystów czeka tu także doskonała baza noclegowa na 3500 gości, która pozwala zostać nam na dłużej. Miasto oferuje noclegi w kilkudziesięciu różnych obiektach, które możemy wyszukać w internecie, wpisując w okienko wyszukiwarki hasło: "noclegi Świeradów Zdrój meteor". Znajdziemy m.in. hotele, ośrodki wczasowe, domy gościnne, gospodarstwa agroturystyczne czy schroniska i domki na wynajem. Każdy więc bez problemów wybierze coś akurat dla siebie.

W Świeradowie-Zdroju i jego okolicach znajdziemy wiele pięknych budynków, które przyciągają spojrzenia turystów. Większość z nich została też starannie odremontowana w ostatnich latach, co jeszcze bardziej podnosi ich walory. Warto wybrać się do kościoła p.w. świętego Józefa, który stoi przy ulicy Kościelnej. Powstał on pod koniec XIX stulecia i wyróżnia się dwoma frontowymi wieżami. We wnętrzu można oglądać ciekawe witraże oraz zabytkowy ołtarz. Inną ciekawą konstrukcją jest wieża Mon Plaisir. Powstała ona w 1804 roku z polecenia dawnego właściciela Pobiednej. Gdy był już zbyt schorowany, by chodzić po górach, nakazał zbudować wieżę, która będzie górować nad czubkami drzew. Z jej szczytu można było oglądać gwiazdy. W późniejszych latach przy wieży zaczęła działać także restauracja oraz mały pensjonat. Niestety nie zachowały się do dzisiaj, ale pojawiają się głosy, by całość odbudować, a wieżę znów udostępnić jako punkt widokowy.

Jeśli chodzi o astronomię i obserwację nieba, to Świeradów-Zdrój może się pochwalić jedynym w Polsce Parkiem Ciemnego Nieba. Jest to specjalna strefa wyznaczona w miejscu, gdzie występuje mało sztucznych źródeł świata. Dodatkowe przepisy regulują też powstawanie nowego oświetlenia. Dlatego przebywając w Parku Ciemnego Nieba można obserwować niebo bez zbędnych zanieczyszczeń światłem. Jest to idealne miejsce dla miłośników astronomii oraz tych, którzy chcieliby fotografować gwiazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>