Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to miasto niezwykle malownicze z wielowiekową historią, przepiękną architekturą i ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Już od końca XIX wieku Kazimierz Dolny zasłynął jako miejscowość wypoczynkowa i zaczęła tu powstawać infrastruktura turystyczna, na czele z dobrze rozbudowaną bazą noclegową, w postaci pensjonatów, willi i pokoi gościnnych. Także i dziś hotele, pensjonaty w Kazimierzu Dolnym oferują letnikom wypoczynek w standardzie i cenie dostosowanej do potrzeb klienta.

W Kazimierzu Dolnym warto przede wszystkim zwrócić uwagę na piękne, zabytkowe budynki, których w mieście nie brakuje. Jednym z cenniejszych zabytków jest kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który znajduje się na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Jest o kościół farny mieszczący się przy rynku kazimierskim. Jego fundatorem ok. 1325 roku był Kazimierz Wielki. Obecny wygląd świątynia uzyskała w roku 1586, kiedy to po pożarze jakiemu uległa w roku 1561, została odbudowana w stylu renesansowym.

Prezbiterium świątyni jest skierowane na południowy-wschód (czyli nie jest to kościół orientowany). Takie położenie kościoła wymusiły warunki terenowe. Kościół zbudowany jest z wapienia, czyli materiału budowlanego charakterystycznego dla Kazimierza Dolnego. Jest to budowla jednonawowa z prezbiterium zamkniętym półokręgiem. Sklepienie w kościele jest kolebkowe i posiada lunety. Charakterystycznym elementem jest baszta w północnym narożniku. Do głównej bryły budynku przylegają dwie kaplice oraz zakrystia. Świątynia jest bogato zdobiona zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Na ścianie frontowej kościoła znajduje się wieża, która początkowo pełniła funkcje obronne dopiero z czasem, utworzono w niej kruchtę oraz połączono z głównym portalem. Na wyposażeniu kościoła znajdują się liczne zabytkowe rzeźby, obrazy i malowidła, które warto obejrzeć na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>