Lesko – w siodle, na rowerze, z powietrza i pieszo

Na terenie naszego kraju nie brakuje pięknych pasm górskich, które są zróżnicowane [➙blog]. W związku z tym każdy znajdzie coś dla siebie. W Tatrach możemy cieszyć się prawdziwą górską wspinaczką i gołymi skałami, Beskidy zachwyca nas ilością lasów. Góry Stołowe zachwycą swoim pięknem, a Bieszczady o nich parę słów poniżej.

Lesko – małe miasteczko na prawym brzegu Sanu – to miejsce, do którego trafiają turyści, wybierający się w Bieszczady. Warto docenić jego urok i spędzić tu parę dni, aby poznać ciekawą okolicę.

Niewielkie Lesko ma na swoim terenie ciekawe zabytki, a także oferuje różne formy wypoczynku i niecodziennych sportów. Jeżeli chodzi o te pierwsze, najbardziej zapewne rzuci się w oczy każdemu zamek. Wybudowany w XVI wieku, później parę razy niszczony i przebudowywany, przed potopem szwedzkim mógł się pochwalić okazałą jak na tamte czasy biblioteką. Dzisiaj turystów przyjmuje, oferując spędzenie czasu w restauracji i kawiarni oraz pokojach gościnnych.

Wśród zabytków znajdują się także pozostałości kultury żydowskiej – największy w Bieszczadach kirkut oraz dawna synagoga, pełniąca obecnie funkcję muzeum oraz galerii.
Poza zabytkami, do najciekawszych miejsc należy m.in. formacja skalna nazwana Kamieniem Leskim – nieoczekiwanie pojawiający się w środku lasu odsłonięty piaskowiec, z widocznymi śladami erozji, ze względu na swoje samotne położenie i kształt przez wieki był obiektem rozmaitych legend. Z kolej na górze Sobień [➙strona] okolone przez rezerwat przyrodniczy zobaczymy ruiny zamku. Z tamtejszego punktu widokowego podziwiać można piękną panoramę doliny Sanu. Miejsce to leży około 6 km od Leska.

Miasteczko ponadto zapewnia wiele atrakcji dla aktywnych. Wytyczone w okolicy są trasy dla miłośników jeździectwa – zaczyna się tu trans-karpacki szklak konny – a także trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Działa zimowy ośrodek narciarski oraz aż dwa lotniska położone w pobliżu miasteczka, dostępne dla paralotniarzy, pilotów szybowców i turystów – lot widokowy z pilotem dostarczy niezwykłych wrażeń i pozwoli jeszcze bardziej docenić okolicę. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy z jednej strony wspinaczki skałkowej, paintballu i off-roadu, a z drugiej także i wędkarstwa.

Jeżeli szukamy obiektów oferujących noclegi [➙meteor], Lesko ma najróżniejsze miejsca, od hoteli po schroniska górskie, a nawet pola namiotowe. Baza noclegowa w dużej części dostępna jest przez cały rok, a popularnością cieszą się agroturystyczne gospodarstwa oraz pensjonaty.
Ciekawostką jest, że to właśnie w Lesku rozgrywała się część wydarzeń przedstawionych w książce „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. Dla tych, którzy w dzieciństwie zaczytywali się w przygodach muzealnika – detektywa, będzie to więc świetna okazja do obudzenia wspomnień.

2 komentarzy

  1. kuraś

    Wg mnie Lesko to idealne miejsce dla tych co kochają naturę i przyrodę

    Odpowiedz
  2. natalia12

    Lubię Bieszczady za ich tajemniczość i niesamowite piękno

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>