Naturalne oblicze Tylicza

Tylicz to niewielka wieś znajdująca się u zbiegów potoków Muszynka i Mochnaczka, dokładnie 6 kilometrów na wschód od Krynicy-Zdrój. Głównym atutem tego miejsca są bogate złoża balneologiczne. Naturalne walory tego miejsca sprawiły, że od kilkunastu lat działa tu rozlewnia wody mineralnej. Na lewym brzegu Muszynki, poniżej zabytkowej cerkwi znajduje się park z zadaszonym źródłem szczawy wodorowęglanowo- wapniowo- żelazistej, cenionym przez mieszkańców, ale również turystów.

Tylicz to idealne miejsce na urlop. Baza noclegowa jest tutaj naprawdę bogata (noclegi Tylicz z meteora). Miejscowi we własnych gospodarstwach prowadzą działalność agroturystyczną. Wieś dysponuje również wyciągami narciarskimi, wypożyczalnią sprzętu do nordic walking, nart biegowych i zjazdowych, rowerów. Sympatycy wrażeń ucieszą się ze szlaków konnych, ścieżek rowerowych oraz turystycznych szlaków.

Piesi najczęściej wybierają kierunek na szczyt Huzary w kierunku Krynicy. Dosyć niebanalną, ale wielce interesującą rozrywką jest Farma Lama, specjalizująca się w tworzeniu rozrywek dla turystów. W ich ofercie znajdziemy: jazdę konną, kuligi, ogniska góralskie i wiele innych regionalnych atrakcji. Naturalne piękno Tylicza to również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Na Rakowsku” prowadząca przez Bradowiec do przełomu Muszynki. Prawdziwe bogactwo wsi to wody mineralne, które od lat 90. cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszak nie od dziś wiadomo, że woda urody i zdrowia doda.

Spokój małopolskiej wsi, głęboki sen, pyszne, swojskie jedzenie oraz naturalne powietrze – to wszystko oferuje nam Tylicz. W przewodnikach turystycznych głównie dowiemy się o architektonicznych i narciarskich walorach tego miejsca, jednak odpoczynek w gospodarstwie agroturystycznym może okazać się po prostu strzałem w dziesiątkę. Jest to idealne miejsce na wypad za miasto, weekendową randkę we dwoje czy po prostu pobyt w gronie najbliższych. Tylko od nas zależy, którą odsłonę Tylicza wybierzemy. Rodzinną, romantyczną czy może samotną, pozwalającą na chwilę zapomnienia w otoczeniu pięknej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>