Niepowtarzalny urok Trzęsacza

Nadbałtycki Trzęsacz, znany jest przede wszystkim z jedynych w swoim rodzaju ruin gotyckiego kościoła, to pełna uroku miejscowość, chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko z Polski.

Popularna legenda mówi, że rybacy zamknęli w kościele wyłowioną z wody, morską boginkę, która tam umarła z tęsknoty za swoim domem. Jej ojciec, Król Bałtyku, poprzysiągł odzyskać ciało córki, by mogło wrócić w głębiny – dlatego też każdego roku wydzierał ludziom kawałek lądu, by dotrzeć do kościoła. Według innej legendy to rybak Kaźko, który zginął na wojnie, pod postacią morskich fal próbuje połączyć się ze swoją ukochaną Ewką, którą pochowano w kościele. Przesuwający się brzeg klifu, pierwotnie położony prawie 2 km od kościoła, z którego pozostała dziś zaledwie jedna ściana, w dawnych czasach robił wrażenie na miejscowych, którzy siłom żywiołów przypisywali działanie nadprzyrodzonych mocy. Dzisiaj niezwykłe losy kościoła w Trzęsaczu i charakterystyczne ruiny przyciągają turystów. To dodatkowa atrakcja, która sprawia że miejscowość nie jest po prostu jednym z wielu nadmorskich letnisk.

Piaszczysta plaża, typowo wakacyjne atrakcje i baza noclegowa (meteor) to nie wszystko, co przyciąga wczasowiczów i turystów właśnie do Trzęsacza. Dzięki unikatowym ruinom można poczuć tutaj romantyczną aurę. Czy ziarnko prawdy tkwi w opowieściach – tego pewnie nie dowiemy się zbyt szybko – wszystkie mają się wypełnić, gdy runie ostatnia ściana, pod nią jednak klif został zabezpieczony przed dalszym podmywaniem, aby ratować ten niepowtarzalny zabytek.

Historię kościoła, jego osuwania się i tego, jak może zabierało kolejne fragmenty lądu, poznać można odwiedzając Multimedialne Muzeum na Klifie, położone w sąsiedztwie ruin. Niewielka lecz bardzo interesująca placówka przestawia historię obiektu oraz całej okolicy w interaktywnej formie – to nie kolejna malutka sala pamięci. Część poświęcona została ciekawostkom związanym z geografią, nawigacją, wyznaczaniem odległości i mierzeniem czasu – dokładnie przez Trzęsacz przechodzi bowiem 15. południk – symbolicznie wyznaczający strefę czasu środkowoeuropejskiego.

Kiedy zdecydujemy się właśnie to miejsce wybrać na urlop i noclegi, Trzęsacz zaoferuje nam nie tylko atrakcje do zwiedzania, ale i położoną u stóp klifu piękną plażę, a na jego szczycie – stanowiska do lotów na paralotni i turystyczne szlaki. Okolica wybierana jest chętnie przez osoby, chcące przy okazji pobytu wędrować pieszo, biegać, jeździć na rowerze, czy uprawiać inne plenerowe sporty. Trzęsacz jest wspaniałym miejscem dla fanów zarówno spędzania urlopu na relaksie, jak i szukających aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>