Piękne jeziora wokół Mikołajek – malownicza przystań, niezwykła przyroda

Zimą pogrążone w spokoju, a gdy tylko z powierzchni jezior znika lodowa kra i temperatury zaczynają sprzyjać wycieczkom, Mikołajki stają się tętniącym życiem miastem, gdzie wczasowiczów przebywa nie mniej niż stałych mieszkańców. Stolica polskiego żeglarstwa ma wyraźnie letniskowy charakter, z zadbaną zabudową, spacerowymi promenadami, przystaniami oraz licznymi imprezami i różnego typu wydarzeniami plenerowymi.

Niezwykłym miejscem jest Wioska Żeglarska – nie tylko przystań i miejsce startu regat, ale też skupisko klimatycznych restauracji, barów i smażalni oraz wieczornego życia w letnie weekendy, kiedy możemy trafić na śpiewane na żywo szanty czy inne atrakcje. Port w Mikołajkach stanowi pełne życia miejsce, gdzie można wypożyczyć łodzie, jachty, sprzęt wodny, wsiąść na pokład rejsowego statku. Dopłynąć stąd można do wartych zwiedzenia miejscowości czy też wypłynąć dalej trasą żeglarską prowadzącą przez mazurskie wielkie jeziora i przesmyki między nimi.

Jezioro Mikołajskie oraz Tałty, nad którymi leżą Mikołajki, cenione są również przez wędkarzy. Występuje tutaj szczupak, leszcz, okoń, węgorz, a co roku jeziora są zarybiane. W sąsiedztwie Mikołajek znajdują się interesujące tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego, z występującymi w tutejszych lasach łosiami, jeleniami i sarnami, dzikami, wilkami, a także Rezerwatem Łuknajno, na którym to jeziorze i przy jego brzegach swoje stanowiska lęgowe ma łabędź niemy, różne gatunki perkozów, czapli, łysek i kaczek.

Dwa spośród wytyczonych w okolicy szlaków rowerowych – pętle liczące 25 oraz 38 km – prowadzą właśnie nad Jezioro Łuknajno i z powrotem do Mikołajek, z czego dłuższa trasa zahacza również o Tałty. Trzecim szlakiem z kolei dotrzemy najpierw do przeprawy promowej na jeziorze Bełdan, a potem do Popielna, gdzie mieści się stacja badawcza PAN z muzeum, następnie do miejscowości Wierzba, z pięknym Domem Pracy Twórczej, w którym można odpocząć i posilić się w restauracji, a z powrotem polnymi i leśnymi drogami (zachęcamy do zapoznania się z artykułem o równie uroczym Trzęsaczu).

Na odwiedzających to mazurskie miasteczko czekają liczne i zróżnicowane miejsca oferujące noclegi. Mikołajki zapraszają i oferują jeden z największych w Polsce hoteli, ale też i wiele mniejszych obiektów, w tym gospodarstwa agroturystyczne rozrzucone po okolicy. Baza noclegowa dostosowana jest do różnych budżetów i preferencji. Dużym powodzeniem cieszą się pola namiotowe nad jeziorami.

3 komentarzy

 1. NoRbi_1

  Uwielbiam Mikołajki, swego czasu bywałem tam w każde wakacje…

  Odpowiedz
 2. mirella

  Ja już 3 wakacje pod rząd, jedno z piękniejszych miejsc – głównie Mazurki Park Krajobrazowy może pochwalić się wspaniałymi widokami

  Odpowiedz
 3. Mindi

  W Mikołajkach trzeba się po prostu znaleźć – ja rezerwuję tam nocleg już któryś raz z kolei, ale nigdy nie żałowałam :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>