Różnorodność gór polskich

Piękna polskich gór nie da się opisać, je trzeba po prostu zobaczyć. Różnorodność gór sprawia, że każdy może wybrać się w rejony odpowiednie dla swoich potrzeb i kondycji zdrowotnej. Zapaleni amatorzy górskich wspinaczek wolą Tatry, a pragnący ciszy, spokoju i odpoczynku na łonie natury wybierają Bieszczady. Dobrze przygotowana baza noclegowa zdecydowanie ułatwia wypoczynek. Najszybciej można znaleźć i zarezerwować noclegi poprzez wpisanie do wyszukiwarki internetowej hasła: noclegi góry.

Najstarsze góry Świętokrzyskie. Turyści przyjeżdżają tu dla walorów przyrodniczych i krajobrazowych, ale też dla bogatej historii i licznych zabytków ściśle związanych z początkami chrześcijaństwa. Tutaj legendy mieszają się z historią. Góry Świętokrzyskie są dość uniwersalne. Coś ciekawego dla siebie znajda zarówno amatorzy aktywnego wypoczynki i miłośnicy historii. Najwyższym szczytem tego pasma jest Łysica, inaczej zwana Górą Świętej Katarzyny. Trochę niższa, ale równie popularna jest Łysa Góra ze słynnym opactwem zwanym Świętym Krzyżem. To właśnie tutaj znajduje się najbardziej znany w Polsce pomnik przyrody Dąb Bartek, który według badań liczy prawie 700 lat, a według podań i legend ma ich ponad 1200.Duża część zabytków jest położona na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Góry z tego masywu są bogate w złoża mineralne, zawsze wydobywano tu żelazo, miedź, srebro i ołów.

Beskidy to najmłodsze wśród wszystkich pasm górskich znajdujących się w Polsce, na których terenie powstało aż 11 parków krajobrazowych, których zadaniem jest ochrona rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W paśmie górskim wyróżnia się: Beskid Śląski, Żywiecki, Sądecki, Wyspowy, Niski, Średni, Mały oraz Gorce. Beskid Śląski to zachodnia część polskich Karpat z Pasmem Czartorii i Pasmem Wiślańskim. Beskid Żywiecki znajduje się na zachodniej części Karpat Wysokich, a Gorce znajdują się na terenie leżącym w Beskidach Zachodnich.

Polskie góry są tak różnorodne, że stanowią atrakcje dla osób o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Niektóre z pasm górskich są przyjazne dla całych rodzin wraz z małymi dziećmi, a inne są ciężko dostępne i będą atrakcją dla wprawionych we wspinaczce górskiej. Przed wyjazdem należy się więc zastanowić, jaki będzie cel podróży, a później do tego celu dopasować najlepiej nadające się góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>