Wodne atrakcje w Rowach

Rowy są niewielką, rybacką, nadmorską miejscowością wypoczynkową, położoną w północnej Polsce na Wybrzeżu Słowińskim u ujścia rzeki Łupawy. Rowy to bardzo dobrze znany ośrodek wakacyjny na polskim wybrzeżu z wieloma obiektami noclegowymi dla turystów. W miejscowości znajduje się szeroka i czysta plaża z dwoma strzeżonymi kąpieliskami: Rowy Zachód oraz Rowy Wschód. Nawet w szczycie sezonu na plaży dość łatwo można znaleźć wolne miejsce do opalania się lub odpoczynku. Rzeka Łupawa dzieli plażę na dwie części – wschodnią i zachodnią. Plaże są raczej piaszczyste, przy czym zachodnia staje się coraz bardziej kamienista w kierunku zachodnim. Natomiast we wschodniej części na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się plaża nudystów.

Przez wieś przepływa rzeka Łupawa wypływająca z jeziora Nowa Wieś w rejonie Bytowa, przez jezioro Gardno i uchodząca w Rowach do Morza Bałtyckiego. W okolicach ujścia rzeki usytuowana jest przystań rybacka. Na obu brzegach wejścia do portu znajduje się nabrzeże wykorzystywane do cumowania kutrów rybackich. Przebywając w tym miejscu można przyjrzeć się ich ciężkiej pracy, a także zakupić świeżą rybę prosto z kutra. Nad Łupawą mieści się wypożyczalnia sprzętu pływającego. Można wypożyczyć kajaki oraz rowery wodne. Popływać można po Łupawie, która jest jednym z piękniejszych i bardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w Polsce.

W Rowach znajduje się również jezioro przybrzeżne – Gardno, oddzielone piaszczystą mierzeją od Morza Bałtyckiego. Jest to drugie pod względem zajmowanej powierzchni polskie jezioro przybrzeżne. Jezioro zasilane jest głównie przez wody przepływającej tu rzeki Łupawy, ale wpływają tu też inne rzeki: Bagienica, Grabownica i Brodna, ponadto od wschodu połączone jest kanałem Łupawa – Łeba z jeziorem Łebsko. Jezioro Gardno wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego, zaś w jego obrębie znajduje się rezerwat Wyspa Kamienna. Jest to obszar ścisłej ochrony faunistycznej na małej wysepce na jeziorze Gardno, gdzie ochronie podlegają miejsca lęgowe kormorana czarnego oraz mewy srebrzystej. W okolicach jeziora mieszczą się również inne obszary ścisłej ochrony przyrody. W rezerwacie przyrody na terenie Słowińskiego Parku Narodowego ochronie podlega pasmo zalesionych wydm na obszarze mierzei Łebskiej, które oddzielają jeziora Łebsko oraz Gardno od Morza Bałtyckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>